A+ A A-

 

Bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nın ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

210916turhanselcuk.jpg
Geleneksel olarak her yıl düzenlenmeye başlayan Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nın, bu yıl 6’ncısı gerçekleştirildi.
Milas Belediyesi tarafından organize edilen yarışmada, dereceye girenlere ödülleri Turhan Selçuk Karikatürlü Ev’de düzenlenen sergi açılışı sırasında takdim edildi.
6. Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’na bu yıl; 51 ülkeden 435 karikatürist bin 635 eserle katıldı. Yarışma sonunda; 1’nciliği Sırbistan’dan katılan Borıslav Stankovıc, 2’nciliği Romanya’dan Mıhaıl Sorın Ignat, 3’ncülüğü Ukrayna’dan Sergey Semendyaev kazandı. Düzenlenen yarışmada; birinciye 3 bin dolar, ikinciye 2 bin dolar ve üçüncüye bin dolar para ödülü verildi.
Yarışmanın özel ödülleriyse; Cumhuriyet Gazetesi Özel Ödülü Muammer Olcay (Türkiye), Scrikss Özel Ödülü Sajad Rafeeı (İran), Milas Kent Konseyi Özel Ödülü Angel Bolıgan (Meksika), Jüri Özel Ödülü Sergeı Belozerov (Rusya) şeklinde oluştu.
Yarışmanın ödül törenine; Milas Kaymakamı Fuat Gürel, CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, onur konuğu Turhan Selçuk’un eşi Ruhan Selçuk, Milas Belediye Başkan Yardımcıları Faik Karagöz ve Zeynep Mat, Karikatürist Kamil Masaracı, belediye meclis üyeleri, STK’lar ve mahalle muhtarları katıldı.
Düzenlenen programın açılış konuşmasını Ruhan Selçuk gerçekleştirdi. Selçuk yaptığı konuşmasında, “Turhan Selçuk, siyasal, toplumsal, ekonomik ve kültürel tarihe ayna tutarken, zihinlerde yeni ufuklar açan, tüm bu olguları iç içe veren temaları, çizgilerindeki ve yazılarındaki muhteşem estetikle birleştiren, karikatür dünyasında ismi altın harflerle anılan, yaşadığı tüm güçlüklere ve bedellere rağmen ödün vermeyen bir onur abidesidir. Şimdi ve her zaman aramızda olan sevgili eşim Turhan Selçuk’u uçsuz bucaksız sevgi, özlem ve saygıyla anıyorum, anıyoruz” diye konuştu.
Selçuk’un ardından konuşmasını gerçekleştiren Tokat, “Milas ölçeğinde bir ilçe için büyük öneme haiz, ilçemizin sınırlarını hatta ülkemizin sınırlarını aşan bir organizasyonun ödül töreninde beraberiz. Turhan Selçuk’a onun bıraktıklarına karikatür sanatına ve ilçemizin tanıtımına hep birlikte burada sahip çıkıyoruz.” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından yarışmanın ödül töreni yapıldı. Karikatür yarışmasında dereceye girenlere, ödülleri protokol tarafından takdim edildi. Törenin ardından 47 karikatürün sergilendiği, Turhan Selçuk Karikatürlü Ev’deki serginin açılışı yapıldı.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin