A+ A A-

 

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü, kış aylarında yaşanabilecek yoğun yağışlarda taşkınlıkların önüne geçebilmek için Balavca deresinin temizliğine başladı.
220916balavca.jpg
Türkiye’nin en fazla yağış alan ikinci ili olan Muğla’da yaklaşan kış mevsimi nedeniyle MUSKİ ekipleri önlem alıyor. İl genelinde dereleri ıslah çalışmalarına başlayan MUSKİ, özellikle yaz aylarında atık sular ve çöplerden dolayı pis kokuların oluştuğu Milas’ta bulunan Balavca deresinin temizliğine başladı. MUSKİ 2. Bölge Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından kış mevsiminde yoğun yağışlar nedeniyle kapanan dere yatağında yapılan ıslah çalışmalarıyla birlikte ilçede olası taşkınların önüne geçerek sorunsuz bir kış sezonu yaşanması amaçlanıyor.
130 bin gibi yoğun bir nüfusun ikamet ettiği Milas’ta çalışmalarını sürdüren MUSKİ ekipleri, 4 bin metre boyunca Balavca deresinin ıslah çalışmasını sürdürüyor. Dere ıslahı çalışmasının, kısa bir süre içerisinde bitirilmesi planlanıyor.
BALAVCA DERESİ PROJESİ…
Öte yandan Milas altyapı projesinin tamamlanmasıyla, Balavca Deresi’nin de peyzaj amaçlı kullanımı gündeme gelmeye başlamıştı.
11 Kasım 2015 tarihli “Balavca’da sandal gezecek” isimli haberde; Balavca Deresi’nin ıslah ve çevre düzeni projesiyle Akgedik Barajı’ndan taşınan suyla, 8 ay boyunca sandal yüzdürülmesi planlandığı ve derenin Milas Müzesi yanındaki alandan başlayarak, cazibe merkezi haline gelmesi de hedefler arasında olduğu belirtilmişti.
Ayrıca haberde; “Milas Belediye Başkanı olarak Balavca sorununu çözemezsem gözlerim açık gider” diyerek konunun kendisi için önemine değinen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, şehri ikiye bölen, yaklaşık 6 kilometre uzunluktaki Balavca Deresi’nin ıslah çalışmalarının yapılması için MUSKİ Genel Müdürlüğünü beklediklerini belirterek, “Islah çalışmaları kapsamında dere yatağı üstünde ve yakınında bulunan bazı yapılar kaldırılacak. 1 yıl içerisinde Uzunyuva’nın da hizmete girmesiyle birlikte buraya gelecek olan turistler Uzunyuva’dan Balavca’yı izleyecek. Peyzaj düzenlemesiyle çok farklı bir güzellik ortaya çıkarılacak” ifadelerini kullanmıştı.
Balavca Deresi çevre düzeni projesinde bu alanın trafik akışının değiştirilmesi, mevcut hapishanenin kaldırılması, yapılacak kamulaştırmalar ile bazı alanların yıkılması ve geniş alanlar yaratılması, dere etrafına yürüyüş yolları, park alanları, kafeteryalar yapılması, 8 aylık yaz dönemi boyunca Akgedik Barajı’ndan getirilen suyla Balavca Deresi’nde sandalların gezdirilmesi amaçlanıyor.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin