A+ A A-

 

Milas’ta okula yeni başlayan çocukların anne ve babalarına “Okula uyum ve okul korkusu” konulu seminer verildi.
230916seminer.jpg
Milas Sakarya İlkokulu’nda okula yeni başlayan çocukların anne ve babalarına “Anne-Baba Okulu” faaliyetleri kapsamında “Okula uyum ve okul korkusu” konulu seminer verildi.
Semineri veren Sakarya İlkokulu PDR Uzmanı Yağmur Kaygı, “Hangi çocuklar okula adaptasyonda daha çok zorlanıyor. Tek çocuk olmak, ilk çocuk olmak gibi etkenler bir fark yaratıyor mu? Çocukların okula başlarken temelde hissetmeleri gereken duygular; yabancı ve yeni bir ortamda kendini güvende hissetmek ve anne babası yanında olmasa dahi kendine başına yeterli olabileceğini bilmektir” dedi.
Kaygı, “Okul çağındaki bir çocuğun okula uyum sağlaması ile ilgili bir sorun yaşanıyorsa bunun nedenleri; çocuk bir uyum sürecinde olduğu için (kardeş doğumu, anne baba ayrılığı, taşınma, aileden birinin ya da çocuğun hastalığı, ailede kayıp, kaza vs. gibi travmatik yaşantılar sonrası) zorlanabilir. Anne ve baba çocuktan ayrılma fikrine kendileri adapte olmadıysa çocuk da adapte olmada zorlanır. Anne ve baba, kendilerinden ayrı kalacağı okul süresi içinde çocuğun başına geleceklerden endişe ediyorsa çocuk da bu endişeyi yaşar (ya hasta olursa, ya öğretmen kötü davranırsa, ya düşerse, ya aç kalırsa vs.) Anne ve baba çocuğa kurallar konusunda tutarlı davranmıyorsa (bir gün kızılan şey ertesi gün ödüllendiriliyor, evde konulan kurallar sıklıkla değiştirilip, tutarlılıkla takip edilmiyorsa, kural hiç yoksa ve çocuğun tüm istekleri yerine getiriliyorsa, anne babanın farklı kuralları ve disiplin anlayışları varsa, çocuğa kurallar rüşvetle yaptırılıyorsa- yemeğini yersen sana oyuncak alacağım, ödevini yaparsan seni arkadaşına götürürüm vs.) çocuk okula isteksizlik duyacaktır.” dedi.
Seminerine devam eden Kaygı, “Anne ve baba çocuğa okulu fazlasıyla toz pembe, kolay, eğlenceli ve sorunsuz olarak anlattıysa okula giden çocuğun bu beklentileri karşılanmayınca çocuk gitmeyi reddedecektir. Çocuğun okuma-yazma, sosyal beceri gibi öğrenme ile ilgili bir sorunu varsa endişelenebilir bu da çocuğun okuldan korkmasına neden olabilir. Çocuk okul öncesi eğitimi almadıysa, yuvaya ya da anaokuluna gitmediyse zorluk çekecektir. Bazen adaptasyon süreci uzayabilir, bu konuda okulda öğretmene güvenmek, rehber öğretmenlerden yardım istemek gerekir. Evde de okul ile aynı davranmak, okulun kurallarını benimsediğinizi çocuğa belli etmek daha kolay uyum sağlamasına yarar. Ancak okul ve ailenin her türlü işbirliğine rağmen çocuk hala uyum sağlayamadıysa bu durumun bir okul fobisine dönüşmemesi adına uzman bir psikologa danışarak yardım alınmalıdır” şeklinde bilgi verdi.
Kaygı, çocukların adaptasyon sürecine dikkat çekerek, “Okul fobisi depresyona dönüşebilir mi çocukta? Aileler nasıl bir yol izlemeli bu tür bir durumda? Okul fobisi ve okula adapte olma sorunu birbirinden farklıdır. Birçok çocuk çeşitli anne baba tutumlarındaki yanlışlıklar nedeniyle adaptasyon sorunu yaşayabilir, ancak bunların hepsi okul fobisi değildir. Okul fobisinin altında, çocuğun ciddi bir kaygı bozukluğu, deneyimlediği travmatik bir yaşantısı, psikiyatrik bir sorun vs. gibi önemli sorunlar yatar. Bu gibi durumlarda aileler mutlaka bir psikolog ve psikiyatriste başvurarak gecikmeden yardım almalıdırlar.” diye konuştu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin